Femeia a povestit în instanță că în anul 2022, din august și până la 20 octombrie, a împărțit pliculețe cu bani în raioanele din nordul Republicii Moldova. De asemenea, ea spune că, împreună cu plicurile cu bani, ea primea și datele de contact ale persoanelor din fiecare raion cărora urma să le transmită acești bani, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la europalibera.org.
Martorul mai spune că sumele variau de la 10.000 de lei la 200.000 de lei. A mai precizat că ea făcea astfel de curse practic în fiecare săptămână.
Totodată, femeia spune că a primit asigurări că banii sunt legali și că-i aparțin lui Ilan Șor. Atunci, spune ea, nu a dat prea multe întrebări.
Odată, spune martorul, la rugămintea „domnului Victor”, bărbatul despre care s-a vorbit și în cadrul ședinței din 23 martie, ea ar fi mers la sediul Partidului Șor din Orhei, unde ar fi împărțit sume între 3.000 și 12.000 de lei persoanelor care veneau la ea.
Pentru munca sa, femeia spune că nu a fost remunerată. Aceasta primea aproximativ 3.500 de lei pentru cheltuieli de transport la fiecare deplasare.
La data de 19 octombrie 2022, iubitul a rugat-o să-l ajute să împartă bani în pungi, conform listelor pe care le-a primit de la acel „domn Victor”. Așadar, cuplul și încă un bărbat pe nume Ruslan au mers noaptea în locuința ultimului pentru a distribui banii în pungi.
Femeia spune că trebuiau să fie 12 milioane de lei, însă erau doar 5-6 milioane de lei. Ea menționează că a luat o parte din bani pentru a-i repartiza în câteva raioane, iar bărbații au rămas în locuință pentru a aștepta restul sumei.
De asemenea, aceasta spune că în noaptea de 19 spre 20 octombrie 2022, ea a reușit să expedieze bani persoanelor de contact din Glodeni, Râșcani și Edineț, însă în jurul orei 07:00 a fost reținută de procurori.
Avocații Marinei Tauber au cerut ca martora să nu fie admisă în procesul de judecată. Ei au explicat că, anterior, aceasta a fost bănuită și învinuită în dosarul finanțării ilegale a Partidului Șor. Procurorul Ghennadi Epure a răspuns că, la 4 august 2023, femeia a fost eliberată de răspundere penală, iar faptele ei au fost recalificate în contravenție.
Ultimelestiri.md amintește că procurorul general interimar, Ion Munteanu, a solicitat Parlamentului, la 14 martie, ridicarea imunității parlamentare a deputatei Marina Tauber, aceasta fiind vizată într-un dosar penal pentru amestec în înfăptuirea justiției.
Potrivit lui Munteanu, pe data de 12 aprilie 2023, Tauber a dat buzna în sala de judecată în care avea loc ședința într-un dosar în care era învinuit Ilan Șor, i-a numit „corupți” pe magistrați și procurorul de caz și i-a amenințat cu blocarea procesului de judecată prin invocarea faptului că afară așteptau 3.000 de simpatizanți ai acestuia.
Cererea a fost acceptată cu votul a 57 de deputați PAS, iar în consecință Tauber a fost lipsită de imunitate, pentru a noua oară, din 2019. Olesea Stamate a lipsit din plenul Legislativului în timpul votului.
