Este declarația ministrului Mediului Sergiu Lazarencu, în urma incidentului de ieri, unde o femeie a fost filmată cum lasă saci cu gunoi pe marginea unui câmp, transmite Ultimelestiri.md.
În context, ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, a declarat că va organiza mai multe ședințe pentru a mări pedeapsa persoanelor ce lasă deșeuri în locuri neautorizate.
„Vom impune măsuri mai dure pentru a descuraja acest fenomen, inclusiv analizăm opțiunea de a fi confiscat autovehiculul din care s-a aruncat gunoi în cantități mari. Vom organiza la Ministerul Mediului consultări publice pe acest subiect”, punctează Lazarencu.
Ultimelestiri.md reamintește că, femeia care a aruncat mai mulți saci cu gunoi pe un câmp a fost identificată. Potrivit Inspectoratului pentru Protecția Mediului, aceasta va fi citată la sediul instituției și urmează să fie sancționată.
Citește și: Reacția lui Emilian Crețu după ce o femeie a aruncat gunoi în câmp
