Capul bisericii ortodoxe din Moldova a mai declarat că preoții care emigrează la Mitropolia Basarabiei sunt ademeniți cu favoruri financiare, chiar dacă majoritatea din cei plecați au invocat faptul că nu au putut rămâne în biserica condusă de Patriarhul Kirill, care susține războiul din Ucraina, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„De fiecare dată am zis și zicem că nu este bine ceea ce se petrece între două state, între două biserici: cea ucraineană și biserica rusă. Ceea se întâmplă nu este corect. Noi ne rugăm în continuare ca bunul Dumnezeu să ne trimită pace, dar războaie au fost de la început și când Iisus Hristos era pe pământ, și până în prezent”, a spus el.
Chiar dacă spune că nu e bine, Mitropolitul Vladimir nici nu condamnă războiul lansat de Rusia în Ucraina deja de peste doi ani. Din poziția neutră, Înaltpreasfințitul se apără prin faptul că biserica trebuie să se roage pentru toți. Mitropolitul a comentat și revolta apărută în societate, deoarece la slujbe este pomenit și Patriarhul Kirill, cel care susține deschis invazia rusă în țara vecină.
Deși numărul preoților plecați la Mitropolia Basarabiei a crescut după fiecare ieșire a Patriarhului Kirill, în care se propaga războiul, Mitropolitul Moldovei are o altă explicație.
„Neavând surse financiare, poate pentru reparația bisericii sau poate pentru întreținere. Fiindcă în România toate bisericile sunt întreținute de Ministerul Culturii, de către Guvernul României. Și atunci când preotul vrea să facă reparație la biserică, el depune cerere.”
Preoții Mitropoliei Basarabiei încasează lunar un salariu net de aproximativ 250 de euro. Biserica Ortodoxă Română susține că în ultimul an și-a deschis ușile pentru aproximativ 50-60 de preoți ce au părăsit biserica subordonată Patriarhiei Ruse.

Un comentariu
Pingback: Maia Sandu, întrevedere cu Mitropolitul Vladimir. Subiectele discutate - Ultimele ştiri din Moldova