Discuția a avut loc în contextul Sfintelor Sărbători de Paști și s-a referit la bucuria Învierii și reunirea familiilor în această perioadă, dar și la importanța unității, a bunei înțelegeri și a grijii față de aproapele nostru, transmite Ultimelestiri.md.
Șefa statului l-a îndemnat pe Înaltpreasfinţia Sa să contribuie la menținerea Păcii din țara noastră și din toată lumea.
„Creştinismul este o religie a Păcii, a Toleranţei şi a Iubirii aproapelui”, se arată într-un comunicat emis de Președinția Republicii Moldova.
Capul bisericii ortodoxe din Moldova a mai declarat că preoții care emigrează la Mitropolia Basarabiei sunt ademeniți cu favoruri financiare, chiar dacă majoritatea din cei plecați au invocat faptul că nu au putut rămâne în biserica condusă de Patriarhul Kirill, care susține războiul din Ucraina.
![]()
![]()

Un comentariu
Pingback: Sandu a îndemnat Mitropolitul Petru să contribuie la menținerea Păcii - Ultimele ştiri din Moldova