Odată ajunși în sat, oamenii încetinesc pasul și contemplează frumusețea porților și a locuințelor. Nu prea are însă cine le povesti despre ornamente și însemnătatea lor: proprietarii rar dacă sunt pe loc, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
Frumoasă, dar fără gospodarul acasă este și această locuință, construită în 1960. Chiar peste drum, aceeași istorie.
„Ne aflăm pe teritoriul Muzeului de Etnografie din satul Butuceni, care pare să fie în reparație acum. În trecut, e o locuință specifică zonei Orheiul Vechi. În centrul gospodăriei este casa, cu elemente din acele vremuri. Coloane impresionante, prispa. În partea dreaptă, este bașca, o locuință de vară, săpat sub pământ. Chiar alături, este beciul în care gospodarii păstrau vinul și alte produse pe care obișnuiesc să le păstreze moldovenii în beci. În față la bașcă găsim o construcție din lut, din ce am înțeles este o lozniță, iar gospodarii uscau aici fructe, cum ar fi prune ori mere”.
Citește mai departe pe tv8.md.
