Programul a fost lansat de Ministerul Finanțelor în parteneriat cu Proiectul „Moldova este Europa – Sprijin pentru integrarea în UE”, Serviciul Fiscal de Stat, Serviciul Vamal, și „Monitorul fiscal FISC.md”, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldpres.md.
Timp de trei zile, specialiștii din cadrul instituțiilor partenere prezintă antreprenorilor din nordul țării informații despre obligațiile fiscale, evidența contabilă, perfectarea documentelor contabile, accesul la serviciile fiscale electronice, exportul/importul și alte aspecte vamale.
Evenimentul a fost deschis de Ministra Finanțelor, Victoria Belous, care a subliniat necesitatea comunicării permanente cu antreprenorii și a reconfirmat sprijinul constant oferit din partea instituțiilor.
Potrivit Ministerului Finanțelor, scopul programului este de a oferi oamenilor de afaceri sprijin informațional clar și practic, încă de la începutul parcursului antreprenorial, pentru a înțelege cum funcționează cadrul legal și interacțiunea cu instituțiile statului, cum ar fi SFS, CNAS, CNAM, BNS, Serviciul Vamal etc.
Cea de-a treia rundă a programului de instruire pentru START-UP-uri se va desfășura în sudul țării, în luna septembrie curent.
