În acest sens, fermierii nu exclud că se vor adresa la Consiliul Concurenței, dar și solicită Guvernului de la Chișinău să dea dovadă de responsabilitate în această problemă care durează mai bine de 13 luni. Contactat de Deschide.md pentru a comenta inițiativa autorităților, directorul executiv al Asociației „Forța Fermierilor”, Alexandru Slusari, a precizat că, la prima vedere, acesta este un subiect tehnic, însă există anumite bănuieli, transmite Ultimelestiri.md.
„Din luna septembrie 2023, Agenția Rezerve Materiale nu poate rezolva această problemă tehnică ce ține de depozitarea motorinei. Ne aflăm în a patra lună de când motorina, în mod normal, urma să fie distribuită fermierilor. Este o problemă destul de serioasă, ținând cont că discuția despre această motorină durează din noiembrie 2022. Au trecut deja 13 luni. Pentru fermieri acest lucru este unul ridicol, să nu spun penibil”, a declarat el.
Alexandru Slusari nu înțelege motivul pentru care acest proiect nu putea fi aprobat în cadrul ședinței Executivului din 29 decembrie 2023, astfel încât să fie urgentat procesul de organizare a licitației.
„Vedem că proiectul urmează să fie supus consultărilor, după care urmează să fie aprobat de Guvern, iar apoi urmează perioada când intră în vigoare. Nu înțeleg de ce acest lucru nu a fost posibil de aprobat la ultima ședință a Guvernului din 29 decembrie 2023. Ceea ce vorbesc fermierii, și eu le dau dreptate, există suspiciuni privind un Acord de cartel din partea companiilor petroliere, care au reușit să-i influențeze pe reprezentanții Agenției Rezerve Materiale, astfel încât procesul de oferire a motorinei să fie tergiversat cât mai mult”, a adăugat el.
Mai exact, precizează directorul executiv al Asociației „Forța Fermierilor”, în cazul în care motorina nu va fi oferită fermierilor în următoarele săptămâni, atunci aceștia vor fi nevoiți din nou să meargă la companiile petroliere, în caz contrar nu vor putea începe lucrările agricole de primăvară.
„Toamna, agricultorii urmau să primească această motorină, însă după ce ajutorul nu a ajuns, ei au fost nevoiți să meargă la companiile petroliere pentru a procura motorina. Acum ne aflăm în perioada înaintea lucrărilor de primăvară. De regulă, toți agricultorii procură motorina în ianuarie, cel târziu până la finele lunii februarie. Dacă procesul aducerii și depozitării motorinei va fi din nou tergiversat, ne putem aștepta că fermierii din nou vor fi nevoiți să scoată ultimii bani pentru a procura motorina pentru lucrările de primăvară. Din această situație vor avea de câștigat companiile petroliere. Tare vreau să cred că este vorba de o problemă tehnică, dar ținând cont de faptul că al doilea an are loc această epopee, nu pot să nu am acele suspiciuni că există un interes major din partea companiilor petroliere”, susține Slusari.
În acest context, reprezentantul fermierilor nu a exclus că fermierii vor sesiza Consiliul Concurenței pentru a verifica activitatea jucătorilor de pe piața produselor petroliere.
„Dacă în următoarele săptămâni nu vom vedea progrese, nu excludem că ne vom adresa la Consiliul Concurenței, deși această instituție este practic invizibilă, din păcate”, a menționat el.
Totodată, Alexandru Slusari a făcut și un apel către Guvernul de la Chișinău să se implice în această situație și să demonstreze un pic de responsabilitate față de cetățeni.
„Nu este normal. În 2020, când președintele României Klaus Iohannis a demonstrat voință politică și a dispus oferirea unui ajutor sub formă de motorină pentru fermierii moldoveni, într-o lună și jumătate motorina a ajuns la agricultori. Acum, repet, au trecut deja 13 luni”, a conchis Alexandru Slusari.
Ultimelestiri.md amintește că, pe 2 ianuarie, Asociația „Forța Fermierilor” a emis un comunicat prin care susține că situația cu motorina română este deja ridicolă. Potrivit asociației, peste 1.500 de fermieri, care au suferit în urma secetei din 2022, au depus dosare la AIPA în baza Regulamentului aprobat anterior de Guvern. Însă, combustibilul așa și nu a venit.
Reamintim că, la data de 5 decembrie, mai mulți fermieri au organizat un protest pentru a-și arăta nemulțumirea față de autorități. Astfel, unii fermieri au adus cu ei bălegar, pe care l-au pus în saci în fața Guvernului.
Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vladimir Bolea, a declarat că moratoriul la calcularea penalităților de către bănci și la executarea silită, propus de către Asociația „Forța Fermierilor”, nu poate fi aplicat sub nicio formă.
Totodată, fermierii urmau să aibă la data de 4 decembrie o discuție cu Maia Sandu.
La scurt timp, în cadrul unei emisiuni, deputatul PAS Radu Marian a avertizat că bugetul nu este infinit, iar îndeplinirea solicitărilor ar implica realocarea fondurilor de la alte scopuri.
Acesta spune că statul susține agricultura prin subvenții, menționând că au fost alocate sume pentru motorină și TVA. Cu toate acestea, fermierii au continuat protestul, aducând simbolic balegă și paie la sediile Președinției, Parlamentului și Guvernului.
Pe 8 decembrie, agricultorii au anunțat că pleacă din PMAN, însă au promis că vor continua să lupte pentru viitorul lor și al copiilor lor.
