Prima vizită din 2023, șefa statului a efectuat-o în perioada 16-20 ianuarie în Elveția. La Davos, Maia Sandu a participat la lucrările Summitului Economic Mondial. Cheltuieli aferente deplasării acoperite din bugetul Aparatului Președintelui depășesc 67.000 de lei, inclusiv pentru diurne, cazare, transport aerian, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la ipn.md.
De asemenea, în perioada 16-19 februarie, Maia Sandu a efectuat o vizită oficială în Germania, unde a participat la lucrările celei de-a 59-a ediție a Conferinței de Securitate de la Munchen. Cheltuielile aferente deplasării acoperite de Aparatului Președintelui au fost în mărime de 43.000 de lei.
Maia Sandu a efectuat în perioada 21-22 februarie o vizită de lucru la Varșovia, Polonia, iar cheltuielile aferente deplasării de serviciu au fost de peste 14.000 de lei.
Pe 23 februarie, șefa statului a mers în vizită de lucru la București, România, cheltuielile din bugetul Aparatului Președintelui fiind similare celor pentru vizita din Varșovia.
Pe 31 martie, președinta a participat la Summitul Bucea 2023 care a avut loc în capitala ucraineană, Kiev. Bani din bugetul Aparatului nu au fost cheltuiți pentru această vizită.
În cel de-al doilea trimestru al anului 2023, la fel ca și în primul, șefa statului a efectuat cinci vizite peste hotare. Pe 3 aprilie, a efectuat o zi de lucru la București, în acest sens fiind cheltuiți peste 14.000 de lei.
În perioada 4-6 mai, Maia Sandu a plecat la Londra pentru a participa la ceremonia de încoronare a Maiestății Sale Regele Charles al III-lea. Pentru aceasta, din bugetul Aparatului Președintelui, s-au cheltuit peste 22.000 de lei.
În aceeași lună, 10-12 mai, președinta a efectuat o vizită de lucru în orașul Montreal din Canada. Cheltuielile aferente deplasării au depășit 55.000 de lei.
Tot peste ocean, între 12-13 mai, vizita de lucru a continuat în orașul Chicago din Statele Unite ale Americii, cheltuielile fiind de peste 19.000 de lei.
Între 16 și 18 mai, șefa statului a participat la Summitul Consiliului European, organizat în Islanda. Cheltuielile se apropie de 30.000 de lei.
Trimestrul III al anului trecut a început cu o vizită în Austria. Aici, în perioada 26-29 iulie, Maia Sandu a participat la Summitul de la Salzburg. Cheltuielile au fost de aproape 12.000 de lei.
În perioada 21-22 august, președinta a participat la reunirea de lucru a șefilor de stat și de guvern din Sud-Estul Europei și Balcanii de Vest, organizat la Atena, Grecia. Cheltuieli din bugetul Aparatului prezidențial nu au fost.
În perioada 28-29 august, șefa statului a participat la Forumul Strategic de la Bled (Slovenia), cheltuielile fiind de peste 6.000 de lei.
La începutul toamnei, 3-5 septembrie, Maia Sandu a efectuat o vizită de lucru în orașul Haga, Regatul Țărilor de Jos. Cheltuielile aferente deplasării s-au apropriat de 43.000 de lei.
În perioada 5-6 septembrie, președinta a plecat într-o vizită de lucru la București, cheltuielile fiind de peste 14.000 de lei.
Șefa statului a participat la segmentul de nivel înalt al celei de-a 78-a sesiuni a Adunării Generale a Organizației Națiunilor, desfășurată în perioada 17-21 septembrie la New York, SUA. Cheltuielile aferente vizitei s-au apropiat 38.000 de lei.
Din 30 septembrie și până de p 4 octombrie, președinta a efectuat o vizită de lucru la Lisabona, Portugalia. Cheltuieli aferente deplasării au depășit 20.000 de lei. Din Portugalia, președinta a plecat în Spania. Aici, între 4 și 6 octombrie, Maia Sandu a participat la Summitul Comunității Politice Europene, organizat în orașul Granada. Cheltuielile se apropie de 33.000 de lei.
O altă vizită de lucru a fost efectuată în perioada 15-17 octombrie, în capitala cehă, Praga, iar cheltuielile aferente deplasării se apropie de 19.000 de lei.
Ulterior, de pe 17 până pe 19 octombrie, președinta a efectuat o vizită oficială de lucru în Elveția, în orașele Berna și Zurich. În acest scop, din bugetul Aparatului Președintelui s-au cheltuit peste 58.000 de lei.
Ultima plecare în străinătate din anul trecut a fost la Kiev, Ucraina. Aici, în perioada 21-22 noiembrie, șefa statului a efectuat o vizită de lucru. Cheltuieli din bugetul Aparatului Președintelui sunt de peste 5.000 de lei.
În total, personalul Aparatului Președintelui Republicii Moldova a efectuat în 2023, 62 de deplasări de serviciu în străinătate. Este vorba despre vizite de lucru, vizite de studiu, dar și participarea la diverse evenimente.

Un comentariu
Pingback: Cât au cheltuit deputații din Moldova pentru vizitele de lucru - Ultimele ştiri din Moldova