Fata a fost dusă la secția de toxicologie a Spitalului Sfânta Maria, unde analizele au confirmat prezența drogurilor în sânge, transmite Ultimelestiri.md cu referire la point.md.
Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Iași și ai poliției, incidentul a avut loc în timpul recreației. Fata a declarat că dispozitivul i-a fost oferit de o colegă din clasa a VIII-a, care l-a achiziționat de pe Internet.
În prezent, poliția investighează toate circumstanțele incidentului, iar inspectorii școlari și responsabilii de siguranța școlară efectuează verificări. Victima a fost externată din spital după ce i s-a acordat asistență medicală.
