Potrivit unei investigații jurnaliste, Taburceanu ar fi încasat peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate la întreprinderea de stat, ceea ce ar însemna aproximativ 120 de mii de lei lunar în anul 2026, transmite Ultimelestiri.md cu referire la bani.md.
Într-o reacție, Anastasia Taburceanu a declarat că inițiativa angajării nu i-a aparținut, ci a venit din partea unor reprezentanți ai Moldatsa, care căutau un specialist în comunicare.
Potrivit acesteia, înainte de a accepta funcția, a încercat să identifice alte persoane interesate de această poziție.
„M-a contactat cineva de la Moldatsa pentru că erau în căutare de un specialist în comunicare. Am încercat să găsesc pe cineva care ar vrea să ocupe această funcție, am întrebat prin cunoștințele mele. Nu am găsit pe nimeni care să fie atunci în căutare de job. După mai multe discuții am acceptat această poziție”, a declarat Taburceanu.
Subiectul a stârnit reacții în spațiul public după apariția informațiilor privind veniturile obținute de aceasta în cadrul întreprinderii.
Datele publicate arată că, în mai puțin de un an, veniturile acumulate de Taburceanu la Moldatsa ar fi depășit pragul de un milion de lei.
Remunerația și circumstanțele angajării sale au generat dezbateri, în special în contextul statutului de întreprindere de stat al Moldatsa și al nivelului salarial raportat.
Citește și: Scandalul de la Moldstsa: Andrei Spînu solicită publicarea tuturor datelor financiare
