Într-o conferință de presă, acesta a declarat că există disparități mari în ceea ce privește salariile între o serie de agenții guvernamentale, inclusiv Banca Națională, ANRE, CNPF și alte agenții, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
El și-a exprimat indignarea față de faptul că unii funcționari guvernamentali câștigă milioane de lei anual, ridicând totodată semne de întrebare cu privire la performanța acestora.
Deputatul a anunțat că, împreună cu Comisia Parlamentară pentru Controlul Finanțelor Publice, intenționează să inițieze o evaluare externă a performanței instituțiilor publice, ținând cont de constatările și recomandările Curții de Conturi.
Totodată, parlamentarul Adrian Lebedinschi susține că societatea moldovenească așteaptă adoptarea unei legi privind un sistem salarial unic în sectorul public. De asemenea, el a făcut apel la cetățenii și activiștii preocupați să participe la elaborarea unei liste de instituții care ar putea fi incluse în planul de audit al Curții de Conturi pentru anul 2027.
Socialiștii au subliniat că inițiativele lor vizează creșterea transparenței și a eficienței agențiilor guvernamentale și utilizarea rațională a fondurilor bugetare.
