De asemenea, analiștii subliniază că motivele din spatele propunerii referendumului nu sunt suficient de clar explicate, mai ales că anterior și opoziția a susținut ideea unui astfel de referendum. Există temeri că această inițiativă ar putea aduce riscuri pentru parcursul european al țării, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tv8.md.
Potrivit lui Ion Tăbîrță, dacă acest referendum va avea loc concomitent cu alegerile prezidențiale, atunci posibil să fie un succes, însă dacă acesta va avea loc aparte, atunci prezența la vot va fi foarte, foarte mică. Totodată, acesta susține că „guvernarea sau puterea politică joacă pe scenarii periculoase și mai degrabă aceste scenarii vin dinspre Moscova”.
De asemenea, deputatul BCS, Grigore Novac a declarat că acest referendum trebuia făcut demult, iar în urma lui trebuiau demarate anumite acțiuni. Acesta spune că „dacă Maia Sandu vrea să fie cu adevărat democratică și corectă, atunci referendumul și alegerile prezidențiale ar trebuie să fie organizate separat. De altfel, potrivit deputatului, Maia Sandu „intenționează să utilizeze acest punct în favoarea ei și să șantajeze din nou cetățenii moldoveni”.
Ultimelestiri.md amintește că Maia Sandu a solicitat Parlamentului să organizeze un referendum în toamna anului 2024, privind aderarea la UE.
Declarația aparține președintelui R. Moldova, Maia Sandu, care a precizat în cadrul unui mesaj video că va candida pentru un nou mandat de președinte la alegerile prezidențiale din toamna lui 2024.
