„Am încredere în instanță. Atunci când va fi necesar, mă voi prezenta”, a spus Dodon judecătorilor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la europalibera.org.
Procurorii însă au fost contra admiterii solicitării. Aceștia susțin că solicitarea este una neîntemeiata și nu prezintă cereri excepționale. În cele din urmă, judecătorii i-au permis lui Dodon să lipsească la ședința din 25 aprilie, iar pentru următoarele ședințe vor decide separat.
Dodon a declarat că cererea sa ține de activități preelectorale și electorale. Potrivit lui, toți martorii audiați anterior în instanță nu ar fi comunicat nimic concret despre acest caz și cu ei pot vorbi avocații săi în care el are încredere.
Ultimelestiri.md amintește că procurorii îl acuză pe fostul preşedinte Igor Dodon că ar fi pretins de la Vlad Plahotniuc peste un milion de dolari pentru a promova interesele Partidului Democrat din Moldova.
Fostul preşedinte pledează nevinovat, dar riscă până la 20 de ani de închisoare.

2 comentarii
Pingback: Dosarul Kuliok: Un martor nu s-a prezentat la ședință. Care e motivul - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Fără parada Victoriei de 9 mai la Tiraspol. Ce spune Krasnoselski - Ultimele ştiri din Moldova