Fiind întrebată despre declarațiile anterioare privind o posibilă unire cu România, Maia Sandu a menționat că cel mai mult își dorește ca cetățenii să fie în pace, siguranță și să rămână parte a lumii libere, transmite Ultimelestiri.md.
„Pacea și siguranța sunt cele mai importante lucruri, mai ales în contextul internațional tot mai dificil, acestea pot fi asigurate prin aderarea la UE sau prin protecția României. Pentru integrarea Republicii Moldova avem susținerea majoritară a cetățenilor, am văzut acest lucru la alegeri, referendum, sondaje…Pentru a doua opțiune, cel puțin conform sondajelor, nu există sprijin majoritar. Suntem o țară democratică și merge după voința poporului. Nu am discutat cu liderii europeni acest subiect”, a subliniat Maia Sandu.
Amintim că, într-un interviu acordat jurnaliștilor britanici, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, întrebată dacă susține unirea cu România, a răspuns fără să ezite: „Dacă am avea un referendum, aș vota pentru reunirea cu România”.
Sandu a oferit argumente în acest sens: „Priviți la ce se întâmplă în jurul Moldovei astăzi, priviți la ce se întâmplă în lume. Devine din ce în ce mai dificil pentru o țară ca Republica Moldova să supraviețuiască, să existe ca democrație, ca țară suverană. Dar ca președinte al Republicii Moldova, înțeleg că nu există o majoritate care să sprijine unirea cu România, dar există o majoritate care sprijină aderarea la UE și noi acționăm în sensul acesta. Este un obiectiv mult mai realist și ne ajută să ne protejăm suveranitatea”.
Ulterior, politicianul și deputatul român Alexandrin Moiseev s-a pronunțat în favoarea organizării unui referendum privind unificarea României cu Republica Moldova.
De cealaltă parte, Partidul Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM) a calificat declarațiile președintelui R. Moldova, Maia Sandu, drept „un act de înaltă trădare și o încălcare gravă a jurământului prezidențial”. Totodată, PSRM a cerut demisia șefei statului.
