Igor Grosu a declarat că atât legislativul, cât și cetățenii Republicii Moldova, au așteptări mari de la noul guvernator, transmite Ultimelestiri.md.
„Am prezentat-o astăzi echipei pe doamna Anca Dragu noua guvernatoare a Băncii Naționale. Doamna Dragu are o experiență extraordinară în domeniul financiar-bancar. I-am urat succes în noua sa activitate și am declarat că atât legislativul, cât și cetățenii Republicii Moldova, avem așteptări mari, pentru că ne dorim o bancă rezilientă, puternică, care să contribuie și să participe la dezvoltarea economică și financiară a țării.
Anul 2024 este un an important pentru Republica Moldova, odată după deschiderea negocierilor de aderare la UE, iar la fel ca și alte instituții strategice, Banca Națională are un rol important în acest procesˮ, a declarat Grosu.
La 22 decembrie, Anca-Dana Dragu a fost numită guvernatoare a Băncii Naționale a Moldovei, președintă a Consiliului de supraveghere și a Comitetului executiv, pe un termen de șapte ani. Un proiect de hotărâre care prevede acest lucru a fost votat de Parlament cu votul a 58 de deputați PAS.
Ultimelestiri.md amintește că guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Octavian Armașu, a fost revocat la data de 21 decembrie din funcție, pentru că nu și-ar fi îndeplinit obligațiunile de serviciu.
A doua zi după demisia lui Armașu Parlamentul a înaintat-o pe Anca Dragu la funcția de guvernator BNM.
De menționat că Bianca Dragu a primit cetățenia R. Moldova la data de 21 decembrie, în urma unui decret semnat de Maia Sandu.

Un comentariu
Pingback: Noul șef al BNM, primul mesaj după învestirea în funcție: O provocare - Ultimele ştiri din Moldova