Într-o postare publicată pe rețelele sociale, Mihai Chirica a spus că se simte „obligat moral” să aibă o reacție la un subiect pe care îl numește „foarte sensibilă și mereu actuală”. Primarul a făcut referire la declarația Maiei Sandu, oferită într-un interviu realizat în afara Republicii Moldova, în care aceasta a afirmat că ar vota „da” pentru unirea cu România, dacă ar fi organizat un referendum, transmite Ultimelestiri.md.
„Ieri, Excelența Sa, Doamna Maia Sandu Președinta Republicii Moldova, a avut o declarație într-un interviu realizat înafara Moldovei, prin care a afirmat ca ar vota „DA” pentru unirea cu România. O declarație ce o onorează și care a fost foarte diplomatic așezată în contextul rezultatului pozitiv la referendumul privind drumul european a Republicii, care încă vibrează în sufletele noastre cu speranță”, a scris Chirica.
Edilul municipiului Iași a menționat că apreciază poziția șefei statului și că dorește să o felicite.
„Până aici totul este perfect și personal doresc să o felicit pe Doamna Președinte a Republicii Moldova!”, a adăugat acesta.
În același mesaj, Mihai Chirica a criticat reacția fostului președinte Igor Dodon, pe care îl numește „reprezentantul de cinste prorus” și îl acuză că ar manipula tema.
„Ceea ce doare este indolența cu care fostul președinte Igor Dodon, reprezentantul de cinste prorus, scoate în spațiu public o prostie cum doar suprafața Rusiei ar putea să o depășească!”, a scris primarul.
În continuare, Chirica a făcut referire la istorie și la consecințele regimului sovietic, susținând că Moldova ar trebui să își ancoreze viitorul în Europa.
„Moldova și moldovenii știu că pacea vine de la prietenii tăi, că prosperitatea este în Europa și că Unirea cea mult dorită trece prin curțile occidentale cu acceptul poporului și nu prin foamete si moarte în lagărele siberiene!”, a scris Chirica.
Primarul a subliniat, de asemenea, că unirea ar reprezenta un factor de consolidare pentru societate.
„Unirea face puterea unei națiuni și, mai mult, a unui popor”, a scris Mihai Chirica.
La finalul postării, edilul a transmis un mesaj pentru românii de pe ambele maluri ale Prutului și pentru cei din diasporă.
„Doresc tot binele din lume fiecărui român de pe ambele maluri ale Prutului și fiecărui român, oriunde s-ar afla!”, a conchis Mihai Chirica.
Amintim că Maia Sandu a afirmat că ar vota „da” dacă în Republica Moldova s-ar organiza un referendum privind unirea țării noastre cu România.
Ulterior, politicianul și deputatul român Alexandrin Moiseev s-a pronunțat în favoarea organizării unui referendum privind unificarea României cu Republica Moldova.
De cealaltă parte, Partidul Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM) a calificat declarațiile președintelui R. Moldova, Maia Sandu, drept „un act de înaltă trădare și o încălcare gravă a jurământului prezidențial”.
Totodată, PSRM a cerut demisia șefei statului. PSRM a calificat declarația președintelui R. Moldova, Maia Sandu, privind disponibilitatea sa de a vota pentru unificarea Republicii Moldova cu România drept „un act deschis de trădare politică îndreptat împotriva statalității moldovenești, a Constituției, a suveranității și neutralității țării”.
„Maia Sandu într-adevăr ar vota unirea cu România, și cât mai repede posibil, din cel puțin două motive. În primul rând, cu speranța că se va realiza visul ei de a deveni președinta noii țări românești”, a declarat Igor Dodon.
