Într-o postare pe rețelele sociale, Maia Sandu a scris că orașul „Chișinău are sufletul oamenilor care-l locuiesc, care îl iubesc și îi dau viață zi de zi”, transmite Ultimelestiri.md.
„Ei sunt adevărata sa comoară. Prin ei, orașul crește și se dezvoltă”, a declarat șefa statului.
Maia Sandu a îndemnat locuitorii Capitalei să muncească împreună pentru ca, în viitorul apropiat, Chișinăul să devină una dintre capitalele Uniunii Europene.
„Să muncim împreună pentru ca, peste doar câțiva ani, Chișinăul să fie una dintre capitalele Uniunii Europene. La mulți ani, Chișinău! La mulți ani, dragi chișinăuieni!”, a conchis președintele.
Ultimelestiri.md amintește că orașul Chișinău, numit și „orașul din piatră albă”, celebrează astăzi Hramul. Această tradiție a început în 1995, când sărbătoarea era marcată în a doua duminică a lunii octombrie. Cinci ani mai târziu, în anul 2000, s-a stabilit oficial ca Hramul orașului să fie marcat în fiecare an pe 14 octombrie, de sărbătoarea religioasă Acoperământul Maicii Domnului.
Citește și: Hramul orașului Chișinău 2025: Programul evenimentelor din 14 octombrie
Citește și: Cum va circula transportul public de Hramul Chișinăului
