În podcastul „Mai întreb o dată” Dragalin a povestit despre relațiile familiei sale cu șefa statului, transmite Ultimelestiri.md cu referire la omniapres.md.
„Ea a fost în SUA la convenția pe care o organizează mama mea pentru diasporă, dar nu-mi aduc aminte dacă eu am fost atunci. Câțiva ani în urmă am avut o întâlnire cu ambii părinți la Chișinău, dar asta a fost înainte. (…) Faptul că părinții mei au fost implicați în tot ce înseamnă să fie dat jos regimul Plahotniuc, interesele și viziunile lor au coincis cu unele persoane din țară, niciodată n-am considerat că activitatea lor ar ridica întrebări de integritate”, a spus procurorul-șef demisionar.
La întrebarea dacă Maia Sandu a fost în vizită acasă la Veronica Dragalin, aceasta a declarat că „la mine precis că nu, dar la părinții mei – nu cred”.
„Știu că au fost foarte multe persoane din politica Republicii Moldova, jurnaliști care au stat la părinții mei acasă”, a declarat demnitara, precizând că primul contact personal cu Maia Sandu l-a avut la investirea sa în funcție.
În ce privește concursurile organizate de către Consiliul Superior al Procurorilor, Veronica Dragalin a spus că nu cunoștea procedurile în momentul depunerii dosarului pentru șefia PA.
„Poate dacă le cunoșteam aveam să am altă atitudine. Promovările care au loc prin CSP nu sunt pe merit, ci sunt bazate pe alte chestii. Mă pot expune după ce am investigat sabotarea concursului pentru funcția de procuror general”, a punctat Dragalin.
