Sergiu Stefanco susține că ajutorul promis de autorități în urma întâlnirii de ieri e infim de mic, așa că deocamdată nu vor renunța la proteste, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Tv8.md.
Întreaga săptămâna a fost marcă de proteste. Fermierii și-au scos tractoarele, cerând ajutor de la stat pentru problemele care s-au acumulat. Practic, zilnic, timp de câteva ore, a fost blocat accesul spre vama Leușeni Albița, una din principalele treceri spre Uniunea Europeană. În una din zile, traficul a fost dat peste cap și în sudul, și nordul țării. Agricultorii au blocat șoseaua Cahul-Cantemir, iar la Fălești și Rezina au organizat un marș cu tractoare. În principal, fermierii s-au plâns că nu au bani pentru a-și plăti creditele, în urma penalităților acumulate.
