Potrivit informațiilor oferite de Inspectoratul General al Poliției, autospeciala se deplasa la o intervenție, având semnalele sonore și luminoase activate, în momentul în care motocicleta s-ar fi lovit de aceasta, transmite Ultimelestiri.md.
La ghidonul motocicletei neînmatriculate se afla un tânăr de 18 ani, care nu deține permis de conducere și era în stare de ebrietate.
Rezultatele testării alcoolscopice au indicat o concentrație de 0,18 mg/l alcool în aerul expirat.
Totodată, Poliția susține că, la scurt timp după producerea accidentului, un grup de persoane, acționând din intenții huliganice, ar fi deteriorat mașina de serviciu a Poliției. Pe acest caz a fost inițiat un proces penal pentru huliganism.
Pe de altă parte, martorii și mai mulți internauți susțin că versiunea oficială ar ascunde circumstanțele reale ale accidentului și acuză Poliția că ar încerca să mușamalizeze cazul.
În spațiul online au apărut comentarii contradictorii. Unii utilizatori susțin că astfel de intervenții ale Poliției pot provoca urmăriri sau chiar impact frontal pentru a opri suspecții, în timp ce alții condamnă faptul că motociclistul circula fără acte, fără numere de înmatriculare și sub influența alcoolului.
Potrivit surselor Pulsmedia.md, pe motocicletă s-ar fi aflat și un pasager, un bărbat de 25 de ani.
În urma impactului, ambele unități de transport au fost grav avariate, iar cei doi tineri au suferit multiple traumatisme și au avut nevoie de îngrijiri medicale.
Motociclistul a fost transportat la Secția de traumatologie, unde medicii i-au diagnosticat o fractură a antebrațului stâng și multiple excoriații în regiunea capului.
Pasagerul acestuia s-a ales cu comoție cerebrală și o plagă contuză la nivelul capului, fiind internat în Secția de neurochirurgie a Spitalului Raional.
Poliția anunță că toate circumstanțele producerii accidentului urmează să fie stabilite. În paralel, continuă și documentarea acuzațiilor privind actele de huliganism și reacția persoanelor aflate la fața locului.
