Spînu a precizat că discuțiile în jurul unor aeroporturi noi s-au întețit în special în urmă cu circa doi ani, atunci când Aeroportul de la Chișinău încă era gestionat de grupul Șor. Acum, după ce aeroportul a revenit în proprietatea statului, discuțiile se concentrează prioritar pe dezvoltarea acestuia, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Tv8.md.
„În 2022, am analizat serios cu partenerii opțiunea de a deschide aeroportul de la Mărculești. Atunci discutam din motiv că Aeroportul Chișinău era în gestiunea acestui grup Șor… S-a rezolvat în paralel problema cu aeroportul și ne concentrăm atenția pe aeroport. Dacă ne vom pomeni că nu face față, avem câteva opțiuni: în primul rând, zona de nord Bălți sau Mărculești și zona de sud Cahul”, a declarat Andrei Spînu.
Amintim că anterior, în plină campanie electorală, grupurile politice afiliate penalului fugar Ilan Șor au promis să construiască un aeroport la Bălți și altul în autonomia găgăuză.
