Potrivit proiectului de decizie, Muzeul Bisericesc va fi o filială a Muzeului de Istorie a Orașului Chișinău, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
„Crearea Muzeului va avea o însemnătate indispensabilă pentru recuperarea memoriei urbane, precum și va fi un Centru educațional și cultural ce va reprezenta și o platformă pentru dialog civic și intercultural, precum și un obiectiv turistic inclus în rutele turistice municipale, naționale și internaționale”, precizează Direcția generală cultură și patrimoniu cultural a CMC, autor al proiectului.
