În urma mediatizării acestui caz, Ministerul Educației, dar și Direcția Generală Educație Telenești, au anunțat că s-au sesizat și au trimis o comisie la gimnaziu, transmite Ultimelestiri.md.
Reprezentanții Direcției au verificat agendele tuturor elevilor din clasele a patra. Potrivit Mariei Vleju, specialist superior în cadrul Direcției Educație, chiar elevii și-au făcut mențiuni în agende privind necesitatea de a aduce bani.
„Au fost verificate agendele în toate acele patru clase au fost vreo șapte sau opt agende în care copii au făcut aceste notițe, pentru ei. Atunci când învățătorii i-au anunțat, le-au vorbit despre proiect. E și normal să știe și elevii că se realizează așa un proiect pentru condiții mai bune pentru ei. Cineva dintre elevi cu mânuța lui a scris acolo „bani pentru lumină”. Adică, să nu uite să aducă aminte părinților că sunt invitați ca să contribuie la îmbunătățirea eficienței energetice”, a declarat Maria Vleju, specialist superior, Direcția Generală Educație Telenești, pentru Jurnal Tv.
Potrivit directoarei gimnaziului „Mihai Eminescu”, din bugetul instituției de învățământ au fost alocate 110 mii de lei pentru realizarea proiectului de instalarea a panourilor fotovoltaice. Bugetul total al proiectului pentru toate cele cinci instituții publice din Telenești este estimat la aproximativ 3,4 milioane de lei. Pentru implementarea inițiativei a fost solicitată contribuția băștinașilor din oraș, în mărime de cel puțin 120 de mii de lei.
Ultimelestiri.md reamintește că un părinte a expediat redacție noastre mai multe dovezi precum că administrația instituției au cerut bani de la părinți pentru a achita lumina.

Un comentariu
Pingback: Bani pentru lumina școlii din Telenești. Părinte: E fals. Cer scuze - Ultimele ştiri din Moldova