„Am ascultat ambele părți. O parte a zis că cartea a fost aruncată în elevă. Profesoara a zis că doar a scăpat cartea din mână. Nu au coincis versiunile. Am intervenit conform procedurii. Din partea mamei plângeri oficiale nu au fost, ea a venit doar la discuții”, a spus Lora Girleanu, directoarea liceului „Alecu Russo”, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tv8.md.
În cadrul ședinței cu administrația școlii, mama elevei a cerut ca profesoara să-și ceară scuze în fața tuturor elevilor, iar comisia de etică a constatat că aceasta a încălcat regulamentul, deoarece a strigat la elevi și a reacționat impulsiv.
„Cazul a fost examinat și de o comisie externă. Așteptăm rezultatele. Sancțiune o să fie, dar gravitatea urmează să o stabilim. Cadrul didactic va fi penalizat”, a mai spus directorul liceului.
Ultimelestiri.md amintește că o profesoară a fost filmată în timp ce ar fi lovit o elevă. Incidentul ar fi avut loc la Liceul Teoretic „Alecu Russo” din Capitală.
Ulterior, cu o reacție în acest sens a venit primarul Capitalei, Ion Ceban. Acesta a propus ca în sălile de clasă să fie instalate camere de supraveghere.
Reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării (MEC) au anunțat că s-au autosesizat cu referire la cazul de violență în care ar fi fost implicată o profesoară de la un liceu din Capitală. MEC informează că Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a municipiului Chișinău a inițiat o anchetă pe marginea acestui caz, fiind sesizată încă săptămâna trecută de către mama elevei agresate.
