Potrivit DGEST, în urma incidentului, administrația liceului „Alecu Russo” a întreprins mai multe acțiuni. Directorul instituției de învățământ ar fi discutat individual cu profesoara, dar și cu eleva agresată și mama acesteia, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la newsmaker.md.
„S-a depus Fișa de sesizare de către dirigintele clasei și a fost înregistrată Fișa se sesizare în Registrul de evidență a cazurilor de ANET. Ulterior, în perioada 25-26 ianuarie, s-a asistat la lecțiile cadrului didactic, s-au purtat discuții cu elevii și cadrul didactic de către psihologul școlar, dirigentele clasei, coordonatorul cazurilor de ANET și reprezentantul Inspectoratului de Poliție din sector”, au precizat reprezentanții DGEST pentru NM.
De asemenea, Comisia instituțională pentru drepturile copilului a decis pe 31 ianuarie ca profesoara să nu mai predea ore în clasa respectivă. În cadrul ședinței au participat profesoara, dirigintele, psihologul școlii și părinții elevei.
Așadar, s-a stabilit că, începând cu data de 5 februarie 2024, profesoara respectivă este înlăturată de la procesul educațional din clasa respectivă, iar din 5 februarie curent, Consiliul de etică instituțional decide aplicarea sancțiunii cadrului didactic.
„DGETS reconfirmă poziția fermă de respectare univocă a legislației în vigoare și prioritizarea drepturilor și libertăților fundamentale ale elevilor/ copiilor/ părinților. Subliniem faptul că personalul din sistemul de învățământ general, responsabil de instruire și educație, în mod particular cadrele didactice, trebuie să-și desfășoare activitatea profesională în conformitate cu principiile și normele de conduită a Codului de Etică al cadrului didactic”, se mai arată în răspunsul oferit de Direcția Educație.
Ultimelestiri.md amintește că o profesoară a fost filmată în timp ce ar fi lovit o elevă. Incidentul ar fi avut loc la Liceul Teoretic „Alecu Russo” din Capitală.
Ulterior, cu o reacție în acest sens a venit primarul Capitalei, Ion Ceban. Acesta a propus ca în sălile de clasă să fie instalate camere de supraveghere.
Reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării (MEC) au anunțat că s-au autosesizat cu referire la cazul de violență în care ar fi fost implicată o profesoară de la un liceu din Capitală. MEC informează că Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a municipiului Chișinău a inițiat o anchetă pe marginea acestui caz, fiind sesizată încă săptămâna trecută de către mama elevei agresate.
