În cadrul unui interviu moderat de Natalia Morari, Gheorghe Gonța a adăugat că, dacă Usatîi va considera că e necesar, va oferi detalii publicului despre despărțirea lor profesională, transmite Ultimelestiri.md.
„Colaborarea mea cu Renato Usatîi s-a terminat. Eu nu cred că voi povesti public vreodată din ce cauză s-a terminat colaborarea noastră. Dacă dumnealui va considera că este necesar să spună publicului de ce noi doi nu mai avem respectiva emisiune, noi o vom face”, a declarat Gonța.
De asemenea, jurnalistul a confirmat că emisiunea pe care o modera alături de Usatîi nu va mai continua, menționând că este puțin probabil ca aceasta să fie difuzată din nou.
În ceea ce privește decizia de a accepta să modereze emisiunea cu Usatîi, Gonța a spus că nu consideră că a fost o greșeală, întrucât „a fost o etapă din viață în care a avut ce învăța.
Din septembrie 2023 până în noiembrie 2024, Gheorghe Gonța a moderat o emisiune a liderului Partidului Nostru, Renato Usatîi. Atunci, Gonța a menționat că are un contract oficial întocmit în acest sens.
Gheorghe Gonța este un jurnalist din R. Moldova, care a moderat emisiunea politică „Puterea a Patra” de la N4 timp de peste zece ani. Totuși, pe data de 16 octombrie, Gheorghe Gonța a moderat ultima sa emisiune la postul de televiziune N4.
