„Crăciunul îl petreceam la bunici, acasă, la Risipeni sau la bunicii de la Călărași. Era diferit pentru că atunci aveam zăpadă și mergeam cu uratul. Dacă eram acasă sau eram la Călărași așteptam colindători, era întotdeauna frumos”, a afirmat Maia Sandu în cadrul unui interviu pentru veridic.ro, transmite Ultimelestiri.md.
În Republica Moldova, mulți cetățeni sărbătoresc Crăciunul pe stil vechi. Cu toate acestea, tot mai mulți dintre moldoveni trec la stilul nou și aleg să sărbătorească Crăciunul în data de 25 decembrie.
Șefa statului spune că nu are o statistică exactă a oamenilor care sărbătoresc pe stil nou și pe cel vechi.
„Nu am statistici exacte ca să vi le spun, dar aici obișnuim să sărbătorim Crăciunul și pe nou și pe vechi. Cei de la Chișinău, mai des, dar nu doar, au început să sărbătorească Crăciunul pe stil nou, dar și în sate. Avem încă foarte multă lume care sărbătorește Crăciunul pe vechi. Nu cred că este o problemă”, susține președintele Republicii Moldova Maia Sandu.
