Pe fundalul monumentului lui Suvorov din Tiraspol și a drapelul separatist, fostul procuror anticorupție Victoria Furtună, a anunțat despre intenția de a candida independent la alegerile prezidențiale din 20 octombrie, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Zonadesecuritate.md.
Din piața principală a orașului, Victoria Furtună a lansat mai multe sperietori referitor la aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană și că al doilea mandat al președintelui R. Moldova, Maia Sandu, va duce la război și deschiderea unui al doilea front în regiunea transnistreană.
Totodată, fostul procuror a adus în discursul său exemple despre ororile făcute de armata rusă în Ucraina, fără a spune cine se face responsabil de această agresiune, despre lipsa apei potabile și a luminii în urma atacurilor și s-a întrebat dacă sunt moldovenii pregătiți să se ascundă de bombardamente și să facă provizii așa cum au făcut-o ucrainenii când au fost atacați, dar a omis din cuvântare faptul că atacurile au fost lansate de Federația Rusă.
Jurnaliștii de la Zona de Securitate menționează că toate aceste narațiuni au fost rostite la doar câte sute de metri de unitatea militară a Grupul Operativ de Trupe Ruse ce staționează ilegal în R. Moldova.
Mai mult ca atât, Victoria Furtună a înregistrat acest spot video cu acordul și în prezența angajaților structurilor de forță a pretinsului Minister al Securității de la Tiraspol, care potrivit legii este considerată drept structură informativă ilegală.
Piața Suvor, unde a fost filmat anunțul, este patrulată 24/24 de către reprezentanții MGB-ului transnistrean, fiind îmbrăcați în haine civile, iar miliția transnistreană patrulează perimetrul în haine reprezentative structurii.
Ultimelestiri.md amintește că pe 30 iulie, fostul procuror Victoria Furtună a anunțat s-a înscrie în cursa prezidențială în calitate de candidat independent.
Alegerile pentru funcția de președinte și referendumul constituțional pentru integrarea europeană a R. Moldova vor avea loc în aceeași zi – la 20 octombrie.
Printre cei care au anunțat deja oficial că vor candida la scrutinul prezidențial se numără:
- Maia Sandu (actuala președintă a țării);
- Tudor Ulianovschi (ex-ministru de Externe în Guvernul Filip);
- Andrei Năstase (fondatorul Platformei DA, ex-ministru de Interne);
- Vlad Filat (lider PLDM);
- Ion Chicu (lider PDCM, fost prim-ministru);
- Alexandr Stoianoglo (ex-procuror general);
- Irina Vlah (ex-bașcan al UTA Găgăuzia);
- Natalia Morari (jurnalistă).
