Potrivit sursei citate, începând cu ora 20:00, în fața expoziției „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, va fi prezentat spectacolul „1946” al Teatrului Republican „Luceafărul”. Spectacolul este inspirat din mărturiile supraviețuitorilor și din volumul „Cartea foametei”, fiind dedicat memoriei victimelor foametei din anii 1946–1947, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldpres.md.
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a lansat o invitație publică cetățenilor de a participa la eveniment și a subliniat importanța momentului comemorativ.
„Stimați colegi, vă aduc la cunoștință că astăzi, începând cu ora 20:00, în Piața Marii Adunări Naționale va fi prezentat spectacolul 1946 al Teatrului Republican Luceafărul. Spectacolul este dedicat memoriei victimelor foametei organizate din anii 1946–1947 și este inspirat din mărturiile supraviețuitorilor, reunite în volumul «Cartea foametei»”, a declarat Igor Grosu.
El a adăugat că evenimentul are o puternică dimensiune simbolică.
„Este o ocazie de a cinsti memoria celor care au suferit și de a păstra vie lecția istoriei. Vă invit pe toți la acest eveniment de comemorare și reflecție”, a mai spus președintele Parlamentului.
„1946” este un spectacol de teatru documentar montat de Teatrul Republican „Luceafărul” din Chișinău, în regia lui Slava Șambriș, care abordează una dintre cele mai tragice pagini ale istoriei — foametea organizată din anii 1946–1947 din Basarabia.
Producția este construită pe mărturii ale supraviețuitorilor, documente de arhivă și interviuri din proiecte de memorie colectivă, inclusiv materiale inspirate din volumul „Cartea foametei” de Larisa Turea și fotografii de arhivă, având un caracter comemorativ și educativ. Spectacolul este menit să readucă în atenția publicului suferințele populației din acea perioadă și să contribuie la păstrarea memoriei istorice. Acesta este prezentat în spații publice în cadrul unor evenimente dedicate victimelor represiunilor sovietice.
