Potrivit directorului CNAM, Ion Dodon, instituția a desemnat anul 2024 drept unul dedicat pacientului asigurat, cu scopul de a îmbunătăți accesul la serviciile medicale și calitatea acestora, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Radiomoldova.md.
„Am vrut să atragem atenția persoanelor care achită primele de asigurare obligatorie de asistență medicală. Vrem să venim în întâmpinarea pacientului. Atunci când i se încalcă drepturile sau interesele sale legitime să-l informăm, să-și cunoască aceste drepturi. Acolo unde o să constatăm încălcări, să luăm măsuri dacă statutul nostru ne permite sau să atragem atenția altor organe ale statului asupra încălcării dreptului pacientului cum ar fi, combaterea fenomenului corupției în sistemul sănătății, reducerea plăților de buzunar ale pacientului, reducerea timpului de așteptare pentru anumite intervenții medicale, lărgirea spectrului de medicamente și dispozitive medicale compensate. Vrem să stimulăm fenomenele sănătoase”, a spus Ion Dodon.
O altă prioritate a CNAM rămâne a fi informarea activă a populației despre gama largă de servicii medicale, medicamente și dispozitive medicale acoperite de asigurarea medicală obligatorie.
Potrivit lui Ion Dodon, listele acestor servicii și produse farmaceutice compensate se extind anual. În același timp, Casa Națională de Asigurări va încuraja dezvoltarea asociațiilor de pacienți.
Ultimelestiri.md amintește că anterior, Compania Națională de Asigurări în Medicină a anunțat că inițiativa are scopul de a orienta în mod preponderent activitatea CNAM și a agențiilor sale teritoriale spre garantarea drepturilor și intereselor fiecărui pacient asigurat și ale familiei sale.
