Ofițerul de presă al Inspectoratului de Poliție Orhei, Elena Băetrău, a comunicat pentru Ultimelestiri.md că incidentul a avut loc pe data de 1 iulie.
Din imaginile video publicate pe o rețea socială se vede cum unul dintre minori forțează ușa de la intrare până când aceasta s-a deschis. Ulterior, cei doi au intrat în interior și au scotocit printre bunurile care se aflau în magazin.
Oamenii legii au fost alertați telefonic de către femeia care muncea la marketul respectiv, după ce a observat că ușa este deteriorată.
„Colegii au intervenit prompt și au inițiat măsurile necesare pentru investigarea situației. În prezent, se desfășoară investigații pentru stabilirea pagubei cauzate de acest incident”, ne-a spus ofițerul de presă al IP Orhei, adăugând că doi minori sunt suspectați.
