„Dacă nu există această dorință sau capacitate, cu siguranță nu vom insista”, a declarat ministrul, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
Gavriliță a explicat că intenția autorităților nu a fost de a afecta domeniul sănătății, ci de a utiliza mai eficient resursele financiare. Potrivit acestuia, fondurile care ar fi rezultat în urma modificărilor fiscale urmau să fie redirecționate tot către sistemul medical.
„Intenția nu a fost nici pe departe de a face rău domeniului sănătății, din contra. Am considerat că atunci când se aplică o scutire transversală, beneficiul nu ajunge neapărat acolo unde este cel mai mult nevoie de el”, a declarat ministrul.
Declarațiile au fost făcute după ce Ministerul Sănătății a emis un aviz negativ la politica bugetar-fiscală pentru anul viitor.
