„Astăzi cu echipa, cu colegii mei mai mici, mai mari ne-am decis să facem un pic curățenie, din motiv că totul este în mâinile noastre și pe lângă aceea că suntem asistenți medicali, trebuie să fim dezvoltați multilateral, să putem să facem și alte lucruri. Mediul în care trăim este foarte important, deoarece noi respirăm din jur, mâncăm alimentele din sol și cum vom păstra așa și vom trăi”, spune un tânăr, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md.
„Am ales să particip la această activitate care a fost organizată pentru a îmbunătăți situația comunitară din oraș. Este o activitate foarte benefică, aș îndemna toți cetățenii acestui oraș, nu doar a orașului, dar și a țării, să participe cât mai mult la înverzirea orașelor, a satelor”, zice o elevă.
„Unele sfaturi ar fi ca oamenii să fie mai atenți și să nu arunce gunoiul pe marginea drumului sau în altă parte, dar să respecte țara unde trăiesc, tot noi rămânem și următorii sunt copiii noștri și ar fi de dorit să fie mai curat, pentru că este multă mizerie”, comunică o tânără.
„Mediul în care noi trăim tare contează, deoarece poluarea dăunează grav sănătății prim faptul că sunt deșeuri în aer, care pot să ducă la cancer sau la alte probleme respiratorii”, zice un elev.
Scopul acestei acțiuni a fost sensibilizarea comunității în vederea păstrării curățeniei în spațiile publice.
Andrei Sochircă, directorul Colegiului de Medicină din Bălți: „Colegiul de Medicină din Bălți, împreună cu elevii săi, a hotărât astăzi să se alăture unei campanii de ecologizare, care este promovată la nivel de țară. Ca orașul nostru să fie mai curat, în primul rând ar fi bine să păstrăm curățenia acolo unde trăim. Este mult mai ușor de întreținut un oraș curat.”
