În cadrul unui podcast moderat de fosta candidată la șefia țării Natalia Morari, Gheorghe Gonța a declarat că vă arăta Consiliului de Presă, dar și mai multor colegi de breaslă, care au niște „istorii controversate în ceea ce privește integritatea și independența acestora”, transmite Știri.md.
„Eu am să-i acționez în judecată. Eu știu că asta nu sperie pe nimeni, dar vreau să fac câteva precizări. La sfatul avocaților cu care eu am discutat, noi vom întinde acest proces cât va fi necesar până în ziua când o să se schimbe puterea, pentru că atunci judecătorii vor ști că ei pot să facă dreptate. Eu vreau ca acest Consiliu de Presă să trimită un comunicat de presă, ulterior, și să spună „noi ne cerem scuze și recunoaștem că am greșit. Eu încă o să le arăt cine este controversat dintre noi. Ei doar știu foarte bine cine sunt amicii mei. Sunt oameni care, pe timpuri, trimiteau cu mașină plicuri sau dădeau cash jurnaliștilor „independenți și integri”. Toți acești oameni, 99% dintre toți cei, care s-au dat părerea și spuneau „controversatul jurnalist”, le cunosc la toți istoriile astea și va veni timpul când se va spune public despre sumele pe care le primeau”, a declarat Gheorghe Gonța.
Ultimelestiri.md amintește că, pe 16 octombrie, Gheorghe Gonța a moderat ultima sa emisiune la postul de televiziune N4. La scurt timp, Gonța a publicat mai multe mesaje pe pagina sa de Facebook, împotriva Maiei Sandu, PAS, dar și a referendumului privind aderarea la UE, după ce acesta a fost atacat de unii bloggeri ai partidului de guvernământ.
Totuși, rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale a arătat că Maia Sandu și Alexandr Stoianoglo se vor duela în turul II, iar ambii candidați au venit cu propunerea de a discuta în cadrul unei dezbateri despre planurile sale pentru viitorul R. Moldova, dacă vor ajunge președinte.
Deși cele două staff-uri electorale au discutat timp de mai multe zile despre regulamentul dezbaterilor, unde ar trebui să aibă loc, dar și cine le va modera, echipa lui Alexandr Stoianoglo l-a propus pe Gheorghe Gonța, iar echipa Maiei Sandu a fost de acord.
Însă, după mai multe reacții în societate, inclusiv a ONG-urilor, a unor jurnaliști și televiziuni, stafful electoral PAS a venit cu propunerea ca dezbaterile să fie fără moderator, iar cei doi candidați să acorde fiecare câte zece întrebări.
Astfel, cei doi concurenți electorali au participat la o dezbatere la Palatul Republicii din Chișinău, pe data de 27 octombrie, iar evenimentul a fost organizat de staffurile lor, fiecare contribuind cu câte 100.000 de lei.
Citește și:
Maia Sandu acceptă condițiile de dezbateri propuse de Alexandr Stoianoglo
Gonța a acceptat să modereze dezbaterile dintre Stoianoglo și Sandu
Stoianoglo acceptă dezbaterile cu Maia Sandu. Când și unde vor avea loc
Dezbaterile Sandu vs. Stoianoglo: Consiliul de Presă, împotriva lui Gonța
Maia Sandu, către Alexandr Stoianoglo: Vă aștept duminică fără moderator
Sandu vs. Stoianoglo: Regulamentul dezbaterii a fost stabilit
Gheorghe Gonța este un jurnalist din R. Moldova care moderează emisiunea politică „Puterea a Patra” de la N4 de peste 10 ani. Totuși, în noiembrie 2016, Gonța a plecat de la N4 din motiv că cineva ar fi încercat să-i afecteze imaginea. Ulterior, el a moderat emisiunea „Important” de la TVC21 timp de aproximativ doi ani, după care s-a reîntors la N4.
Totodată, în ianuarie, moderatorul a declarat în cadrul unui interviu că analizează ideea de a pleca din nou de la N4, pentru că proprietarii și directorii postului TV la care activează ar fi presați de anumite persoane.
