Oficialul a remarcat importanța funcționarilor publici precum și continuarea colaborării eficiente cu Administrația Națională a Penitenciarelor, transmite Ultimelestiri.md.
„Cu prilejul Zilei profesionale, vă transmit sincere felicitări și recunoștință, pentru munca asiduă și devotamentul pe care îl manifestați zi de zi.
Misiunea voastră este una dificilă și responsabilă – cea de a supraveghea siguranța deținuților cu respectarea tuturor drepturilor și libertăților acestora, dar și de a asigura securitatea și ordinea în societate. În același timp, riscurile sunt mari, iar condițiile de muncă nu întotdeauna sunt cele mai bune.
Dar, eforturile noastre comune sunt orientate spre îmbunătățirea condițiilor de detenție, umanizarea pedepselor penale și crearea mecanismelor de reintegrare socială, modernizarea instituțională și funcțională a sistemului penitenciar în conformitate cu standardele europene și, nu în ultimul rând, respectarea drepturilor persoanelor aflate în detenție.
În ultima perioadă, am reușit să demarăm mai multe procese, care au drept scop promovarea și consolidarea sistemului penitenciar din Republica Moldova. Am deblocat situația privind noul penitenciar din Chișinău, am reușit să convingem autoritățile să majoreze salariile pentru angajații din sistemul penitenciar, pentru ca să atragem mai mulți profesioniști în sistem și să acoperim deficitul de resurse umane necesare.
Sunt încă multe de făcut, dar împreună putem atinge noi performanțe. Ministerul Justiției mizează în continuare pe o colaborare eficientă și constructivă cu Administrația Națională a Penitenciarelor.
Vă mulțumesc pentru devotament și perseverență. Munca dumneavoastră este valoroasă și esențială pentru societatea noastră și merită toată recunoștința și respectul. Vă încurajez să continuați să fiți modele de integritate și profesionalism.
La mulți ani și cât mai multe succese remarcabile în plan profesional, dar și personal”, a comunica ministra.
