În 2022 Moldova s-a clasat pe locul 40, transmite Ultimelestiri.md.
Infotag relatează că, în studiul lor, experţii susţin că, deşi unele instituţii media din Moldova "riscă să se ocupe de subiecte care sunt incomode pentru autorităţi, multe se limitează la a urmări agenda politică a partidului din care fac parte".
"Starea de urgenţă impusă din cauza invaziei Rusiei în Ucraina vecină a fost folosită de autorităţile moldoveneşti pentru a suspenda licenţele mai multor canale de televiziune înainte de alegerile din 2023, fără o transparenţă adecvată a motivelor care au stat la baza unei astfel de decizii. Modificările rapide şi netransparente ale legislaţiei pentru a bloca canalele a căror licenţă a fost suspendată reprezintă un motiv de îngrijorare", se arată în raport.
Autorii acestuia notează că "confruntate cu o situaţie economică dificilă şi slăbite de prăbuşirea pieţei de publicitate din cauza războiului din Ucraina, mass-media independente se confruntă cu o lipsă de resurse şi dificultăţi financiare".
"Jurnaliştii moldoveni riscă să fie insultaţi şi intimidaţi de politicieni. Susţinătorii acestora recurg uneori la hărţuirea cibernetică a reporterilor pe care îi consideră ostili ideilor lor. Accesul jurnaliştilor în Transnistria, o regiiune separatistă estică susţinută de Rusia, este supus unei acreditări speciale", au mai spus ei.
Norvegia, Danemarca şi Suedia conduc acest clasament, urmate de Afganistan, Siria şi Eritreea. România se află pe locul 49, Ucraina pe locul 61 şi Rusia pe locul 162.
