Într-un comentariu pentru Unimedia.info, SPIA a anunțat că s-au autosesizat și urmează a fi identificat automobilul și proprietarul acestuia, transmite Ultimelestiri.md.
„SPIA s-a autosesizat în legătură cu acțiunile angajaţilor Ministerului Afacerilor Interne, pentru examinarea sub toate aspectele, completă și obiectivă a tuturor circumstanțelor. În acest context, urmează a fi identificat automobilul și proprietarul acestuia întru documentarea cazului conform legislației în vigoare. SPIA apelează la disponibilitatea colaborării cu societatea civilă în temeiul implicării inacceptabile a funcționarilor MAI în acțiuni sau inacțiuni care contravin normelor legale”, menționează reprezentații SPIA.
