Potrivit Poliției, victima, în vârstă de 53 de ani, a fost contactată telefonic de persoane necunoscute, care au convins-o să le transmită codul de confirmare primit prin SMS, transmite Ultimelestiri.md.
Ulterior, femeia a fost sunată de alte persoane, care s-au prezentat drept angajați ai unei bănci. Aceștia i-au spus că pe numele ei ar fi fost făcut un transfer suspect de bani în străinătate.
La scurt timp, presiunea asupra victimei a continuat. Escrocii au pretins că sunt reprezentanți ai SIS și au avertizat-o că riscă să fie reținută.
Speriată, femeia a fost convinsă să „rezolve situația” prin transmiterea unor sume de bani.
Pe 23 iunie, victima a transmis 229.000 de lei unei persoane necunoscute. A doua zi, în timpul predării celei de-a doua tranșe, în valoare de 220.000 de lei, polițiștii au intervenit și au reținut în flagrant două femei din Ucraina, în vârstă de 44 și 45 de ani.
Cele două suspecte au fost reținute pentru 72 de ore.
Polițiștii din Ungheni continuă investigațiile pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea tuturor persoanelor implicate.
