Ion Ceban a declarat că, în ultimele șase luni, Primăria a activat fără doi viceprimari pentru domenii esențiale, precum cel social și financiar, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
„Este prerogativa primarului să facă acest lucru, pentru a putea lucra în continuare. Activitatea și domeniile nu pot fi blocate, lucrul trebuie să se desfășoare, iar în fața celor care am eu răspundere sunt oamenii”, a menționat primarul.
Numirea viceprimarilor a fost propusă de Ion Ceban încă din luna noiembrie, după ce Angela Cutasevici și Olga Ursu au devenit deputate în urma alegerilor parlamentare din 28 septembrie.
Proiectele de numire au fost examinate în CMC, însă nu au obținut numărul necesar de voturi. Într-o altă ședință, acestea nu au fost incluse pe ordinea de zi din același motiv.
Potrivit prevederilor legale, dacă proiectul privind alegerea viceprimarului nu este inclus pe ordinea de zi sau nu întrunește numărul necesar de voturi la două ședințe consecutive, primarul general poate numi viceprimarul prin Dispoziție, care se aduce la cunoștința Consiliului.
