Evenimentul nu a fost lipsit însă de tensiuni: la unele intersecții s-au adunat contramanifestanți. Pentru a preveni eventuale altercații, sute de polițiști și carabinieri au format cordoane de securitate pe parcursul celor două ore ale manifestației, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Participanții la „Marșul Solidarității” spun că au venit să transmită un mesaj privind respectarea drepturilor minorităților sexuale.
„Noi vrem familie și am văzut cu toții că majoritatea societății moldovenești își dorește familii sănătoase, familii pline de viață. Eu aș vrea să fim o societate în care toți ne acceptăm unul pe altul și ne susținem și ne iubim. Este foarte important pentru comunitatea noastră și pentru cei care sunt în jur pentru că toți oamenii trebuie să aibă drepturi egale.”
„Dragostea crează, legea protejează este mesajul GENDERDOC-M. Este mai puțină agresivitate în jur și mai puțini contramanifestații. Oamenii s-au deprins cu gândul că noi existăm și spațiul ne aparține și nouă”, a declarat coordonatoare de program GENDERDOC-M, Angelica Frolov.
La câteva intersecții s-au adunat persoane deranjate de marșul LGBT+ și au scandat lozinci.
„Rușine, rușine, rușine! Eu cred că nu este frumos, nu este deloc frumos. Trebuie bărbat și femeie, femeie și bărbat. Nu se poate, suntem creștini a lui Dumnezeu și așa ceva nu se poate. Noi suntem stat creștin, ei ne strică societatea. Din punct de vedere al religiei asta e păcat și tot păcatul acesta se răsfrânge asupra statului, asupra poporului.”
Poliția nu a raportat niciun incident. Pentru cea de-a 25-a ediție a Festivalului Moldova Pride 2026 a fost lansat și un spot video, construit în jurul mesajului „Dragostea creează, legea protejează”.
