În prezent, 9% din salariul brut al angajaților din Republica Moldova este direcționat către fondurile de asigurare obligatorie de asistență medicală. Potrivit estimărilor, doar în acest an, în fondurile gestionate de Compania Națională de Asigurări în Medicină ar urma să ajungă aproximativ 11 miliarde de lei din contribuțiile salariale, bani utilizați pentru decontarea serviciilor medicale și a medicamentelor compensate, transmite Ultimelestiri.md cu referire la europalibera.org.
Cu toate acestea, autoritățile precizează că, inclusiv în 2026, contribuțiile colectate din salarii nu au fost suficiente pentru a acoperi integral necesitățile sistemului de sănătate. În acest an, de exemplu, statul a suplinit bugetul cu aproape opt miliarde de lei.
În acest context, reforma fiscală propusă de Ministerul Finanțelor prevede reducerea primei de asigurare medicală obligatorie de la 9% la 7%.
Ministerul Sănătății susține însă că această reducere ar însemna o pierdere anuală de aproximativ 400 de milioane de lei pentru bugetul asigurărilor medicale, bani care ar trebui ulterior acoperiți din alte surse.
Instituția a emis aviz negativ proiectului și avertizează că diminuarea cotei cu 2% ar afecta semnificativ veniturile dedicate sănătății.
În avizul emis de minister se arată că actuala cotă de 9% asigură stabilitatea veniturilor fondurilor de asigurare medicală și reprezintă o sursă predictibilă pentru finanțarea serviciilor medicale și farmaceutice.
Potrivit Ministerului Sănătății, o eventuală reducere a veniturilor ar putea duce la diminuarea volumului de servicii medicale contractate, reducerea listei medicamentelor compensate și limitarea finanțării programelor prioritare de sănătate.
Totodată, ministerul critică faptul că nota informativă a proiectului nu explică din ce surse ar urma să fie compensate aceste pierderi, astfel încât sistemul de sănătate să rămână suficient finanțat.
CNAM a confirmat că o eventuală reducere a contribuției procentuale ar putea afecta sustenabilitatea financiară a sistemului medical pe termen mediu și lung, precum și capacitatea acestuia de a oferi servicii medicale suficiente și de calitate.
Propunerea privind reducerea contribuției la asigurarea medicală vine în contextul în care Ministerul Sănătății s-a opus recent și majorării TVA la medicamente până la 20%.
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a declarat anterior că o asemenea măsură ar fi provocat scumpiri în lanț și ar fi putut afecta grav sistemul medical. În urma criticilor, Ministerul Finanțelor a anunțat că renunță la această propunere.
La rândul său, Ministerul Finanțelor a declarat că va analiza și discuta minuțios toate propunerile, pentru a se asigura că modificările fiscale vor putea fi implementate eficient și în beneficiul cetățenilor.
Bugetul fondurilor de asigurare obligatorie de asistență medicală este format din contribuțiile lunare calculate procentual din salarii, în prezent 9%, precum și din subvențiile acordate de stat pentru categoriile vulnerabile, precum pensionarii, copiii și femeile gravide.
Potrivit proiectului Legii fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală pentru anul 2026, bugetul FAOAM este estimat la venituri de 18,833 miliarde de lei și cheltuieli de 19,217 miliarde de lei.
Din totalul veniturilor planificate pentru anul viitor, 11,145 miliarde de lei, adică 59,2%, provin din contribuțiile salariale, primele în sumă fixă și alte surse, iar 7,786 miliarde de lei, adică 40,8%, vor fi acoperite din bugetul de stat.
Prima de asigurare medicală obligatorie în sumă fixă pentru anul curent este de 12.636 de lei.
