Potrivit Poliției Republicii Moldova, oamenii legii au fost sesizați de către o femeie în vârstă de 33 de ani, care a comunicat că, în timp ce se deplasa printr-un pasaj subteran, a fost deposedată de portmoneul în care se aflau actele și banii săi, transmite Ultimelestiri.md.
Suma pagubei constituie 13.500 de lei. Drept urmare, oamenii legii au identificat și au reținut suspectul.
În cadrul acțiunilor procesual penale s-a stabilit complicitatea acestuia în peste 20 de cazuri de infracțiuni de pungășie comise pe teritoriul Capitalei.
Acesta este cercetat penal pentru pungășie, faptă care, conform legislației penale în vigoare, se pedepseşte cu amendă în mărime de până la 42.500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității de la 180 la 240 de ore sau cu închisoare de până la doi ani.
În continuare se întreprind măsuri în vederea stabilirii complicității acestuia și în alte cazuri comise pe teritoriul municipiului Chișinău.
