„Munca noastră nu s-a terminat aici, lucrăm din greu la noi sancțiuni”, a declarat Kent D. Logsdon, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„Trebuie să spun că sunt atât de mândru de faptul că Statele Unite au fost primul dintre partenerii internaționali care a putut să iasă în octombrie 2022 cu sancțiuni pentru oligarhii care erau fugari, care au făcut lucruri rele, care au manipulat alegerile de aici, care au jucat un rol cu adevărat negativ în societate și au continuat să-l joace în politica, economie, cultură și altele.
Deci, am fost cu adevărat mândru că am reușit să fim pe locul 1 și cred că cu sancțiuni împotriva lui Plahotniuc, împotriva lui Șor, împotriva unui număr de agenți FSB care activează și aici. Acest lucru a fost foarte important și a fost atât de grozav să vedem că UE, Marea Britanie, Canada, Elveția, alte țări ne-au urmat și au făcut chiar mai multe într-un fel.
Am fost foarte fericiți să putem avea o altă sancțiune care a fost emisă în urmă cu câteva luni privind Marina Tauber, și am continuat să lucrăm la sancțiuni suplimentare pentru că, din păcate, vedem aceste sancțiuni ca fiind necesare, parțial pentru a le arăta oamenilor de aici că ne-am făcut temele, ne-am uitat la dovezi și credem că acești oameni trebuie sancționați pentru faptele lor rele”, a menționat Kent D. Logsdon.
Citește mai departe pe tv8.md.
