Mâine, potrivit Ministerului Apărării, la Centrul de Instruire rezerviștii vor executa trageri de luptă din armamentul de infanterie din dotarea Armatei Naționale, transmite Ultimelestiri.md.
De menționat că, în perioada 1-5 iulie curent, Armata Națională desfășoară un exercițiu cu rezerviștii Forțelor Armate, având ca scop verificarea aptitudinilor rezerviștilor și familiarizarea acestora cu echipamentul și armamentul din dotarea Armatei Naționale.
„Exercițiul are loc în conformitate cu cerințele Legii cu privire la rezerva Forțelor Armate, precum și Planului de Instruire al Armatei Naționale pentru anul 2024”, precizează Ministerul de resort.
![]()
