Mai mulți aleși ai poporului califică inițiativa drept o nouă provocare a Rusiei, pentru a compromite ideea apropierii celor două state, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Adrian Domentiuc, deputat, Partidul Comuniștilor: „În România se petrec niște acțiuni îngrijorătoare asupra subiectului anexării Republicii Moldova. Considerăm că acesta este un… atentat direct asupra suveranității. Cerem completarea ordinii de zi cu următorul subiect: audierea dlui Mihai Popșoi, ministru al Afacerilor Externe.”
Renato Usatîi, deputat, Partidul Nostru: „Eu sunt cetățean al Republicii Moldova. De la Dumnezeu avem o independență și trebuie să o păstrăm.”
Vlad Batrîncea, deputat PSRM, vicepreședintele Parlamentului: „Eu nu cred că această inițiativă avea un impact practic, dar avem o atitudine foarte clară: Moldova este un subiect al dreptului internațional, avem o țară și avem obligația să dezvoltăm propria țară. Asta așteaptă cetățenii de la noi. Nu cred că e un subiect care trebuie discutat pe larg.”
Igor Grosu, deputat PAS, președintele Parlamentului: „Am telefonat și eu niște colegi și am întrebat, spuneți, vă rog, acuș ne unim și o să treacă pe lângă noi, să fim pregătiți măcar. ..dar a fost o provocare, evident (uitați-vă cine e semnatara)… și celor care cântă osanale lui Putin. Unirea nu se decretează și dacă vrei să compromiți o idee vii cu astfel de inițiative.”
Vasile Costiuc, deputat, Partidul Democrația Acasă: „Dacă nu a fost votată, cum putem spune că a trecut?! Eu pot să fac trimitere la votul simbolic al întregului parlament, al camerei reunite în 2018, la cei 100 de ani de Unirea Basarabiei cu România, care rămâne în picioare, iar președintele Parlamentului de atunci de la București a spus-o clar: noi suntem pregătiți. Voi?”
Reacțiile unor politicieni la această inițiativă au fost discutate și la emisiunea „Punctul pe Azi”.
Nicolae Negru, editorialist, analist politic: „Se dramatizează un act care deocamdată nu are nicio valoare juridică. Uitați-vă ce scrie în document: Unirea României cu Republica Moldova… ar trebui să se bucure, ziceau de Moldova Mare, poftim!”
Și partidele extraparlamentare, unioniste, au venit cu un comentariu.
Declarația Partidului Liberal: „Partidul Liberal ar saluta această inițiativă dacă nu ar veni de la cineva care îl idolatrizează pe Putin și politica sa de subjugare a popoarelor. Unirea reprezintă un deziderat istoric și legitim, dar nu poate fi tratat cu superficialitate sau folosit ca instrument de propagandă rusească.”
Inițiativa legislativă a fost înaintată de S.O.S. România, partid condus de propagandista Diana Șoșoacă. Documentul a fost aprobat tacit de Camera Deputaților doar pentru că expira termenul constituțional în care ar fi trebuit să fie dezbătut în plen. Inițiativa a fost înaintată în Senat, însă a primit doar avize negative. Guvernul României a reiterat sprijinul pentru integrarea europeană a Republicii Moldova.
