Între timp, armistițiul din Orient pare să existe doar pe hârtie. După ce a acuzat Iranul că atacă navele comerciale și încalcă acordul, Donald Trump a trecut și la fapte: Statele Unite au lovit în ultimele ore mai multe obiective militare ale iranienilor din apropierea Strâmtorii Ormuz, transmite Ultimelestiri.md cu referire la observatornews.ro.
Atacurile, primele de la semnarea memorandumului, au durat o oră și jumătate şi au vizat mai multe obiective militare ale iranienilor din apropierea Strâmtorii Ormuz. În replică, Gărzile Revoluției Islamice susțin că au lovit poziții militare americane din regiune.
„Evident, aceasta este o încălcare prostească a acordului nostru de armistițiu”, a anuțat Donald Trump.
Într-o ieșire nervoasă pe rețelele sociale, premergătoare bombardamentelor, liderul american a acuzat Teheranul că a atacat cu drone kamikaze mai multe nave care traversau strâmtoarea Ormuz.
„Nu-mi place că au tras un foc – de fapt, patru, dintre care trei le-am doborât – asupra unei nave. Nu era o navă aliată, dar era o navă. O navă foarte scumpă. Și, deși a scăpat cu bine, a suferit mici avarii”, a declarat președintele SUA.
Situația tensionată a fost discutată la telefon și de ministrul român al Afacerilor Externa cu omologul său iranian. Convorbirea vine și după ce Teheranul a amenințat din nou că va trage la răspundere România pentru că am permis avioanelor americane de luptă să staționeze la ei. În discuția cu oficialul de la Teheran, Oana Țoiu a insistat că e necesară redeschiderea strâmtorii Ormuz precum și restabilirea libertății de navigație.
Iranul a insistat însă în ultimele zile că va continua să dețină controlul asupra traficului și chiar să perceapă taxe.
„Dorim să menținem securitatea în Strâmtoarea Ormuz. Trebuie să instituim mecanisme de asigurare, astfel încât, în cazul în care se produc incidente, navele care se confruntă cu probleme să beneficieze de acoperire. Costurile nu pot fi suportate de poporul iranian. Acestea trebuie colectate de la cei care transportă petrol prin această strâmtoare”, a declarat Mohsen Rezaei, consilier militar de rang înalt al liderului suprem al Iranului.
Și Omanul a informat oficialii europeni că nu consideră fezabilă o revenire la regimul de dinainte de război în Strâmtoare.
Mai vin și vești bune. Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat la Washington un acord. Înțelegerea, anunțată de secretarul de stat Marco Rubio, prevede retragerea forțelor israeliene din două zone din sudul Libanului și transferul acestora sub controlul armatei libaneze.
