Într-o postare pe pagina sa de X, Maia Sandu a scris că R. Moldova așteaptă să întărească legăturile de prietenie cu Marea Britanie în beneficiul cetățenilor ambelor state, transmite Ultimelestiri.md.
„Felicitări lui Keir Starmer pentru victoria în alegerile din Marea Britanie. Moldova așteaptă cu nerăbdare să întărească legăturile de prietenie cu Marea Britanie în beneficiul cetățenilor noștri. Sunt încrezător că cooperarea noastră va continua să crească, aducând prosperitate ambelor națiuni”, a scris Maia Sandu.
Ultimelestiri.md amintește că în urma alegerilor parlamentare din Marea Britanie, Partidul Laburist a câștigat peste 400 de mandate din cele 650, iar Keir Starmer va deveni prim-ministru. Partidul Conservator condus de premierul Rishi Sunak, aflat la putere de 14 ani, s-a prăbușit, câștigând ceva mai mult de 100 de mandate.
![]()
