Biroul Integrării Europene a comunicat pentru Infotag că evenimentul este organizat sub sloganul "Diplomaţia într-o lume instabilă", transmite Ultimelestiri.md.
"Va fi o onoare pentru mine să discut despre aspiraţiile europene ale Republicii Moldova cu diplomaţii români", a declarat Gherasimov.
În perioada 24-25 iulie, Ministerul Afacerilor Externe al României va organiza Reuniunea Anuală a Diplomaţiei Române. Evenimentul va fi susţinut de ministrul afacerilor externe, Luminiţa Odobescu.
La reuniune vor participa şefii misiunilor diplomatice şi consulare ale României, directorii instituţiilor culturale străine, precum şi înalţi oficiali români şi membri ai corpului diplomatic acreditat la Bucureşti.
Invitaţii speciali ai reuniunii sunt: viceprim-ministrul şi ministrul afacerilor externe al Marelui Ducat al Luxemburgului, Xavier Bettel, viceprim-ministrul pentru integrare europeană şi euroatlantică al Ucrainei, Olga Ştefănişina şi viceprim-ministrul şi ministrul integrării europene al Republicii Moldova, Cristina Gherasimov.
