„Am votat pentru ca toți cetățenii, de la sud la nord, de aici din centru, cei care sunt plecați temporar sau pentru totdeauna din Republica Moldova, cu toții, să avem un trai mai bun, salarii decente, venituri care să permită ca oamenii să trăiască acasă în pace, confortabil și să poată face față provocărilor”, a declarat primarul pentru presă, după ce și-a exercitat dreptul la vot, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la ipn.md.
Edilul a mai spus că urmează să-și petreacă ziua în familie. De dimineață merge la sport, iar apoi la grădina zoologică, împreună cu cei trei copii.
Reamintim că astăzi, 20 octombrie, cetățenii Republicii Moldova cu drept de vot sunt așteptați la urne pentru a alege președintele țării pentru următorul mandat de patru ani. Totodată, cetățenii sunt chemați să participe și la referendumul constituțional pentru a-și manifesta opțiunea față de perspectiva aderării țării noastre la Uniunea Europeană.
Alegătorii sunt așteptați la cele 2.219 secții de votare, dintre care 1.988 sunt deschise pe teritoriul Republicii Moldova, inclusiv 30 de secții pentru locuitorii din stânga Nistrului.
Video: Realitatea.md
