Jurnaliștii de la TV8.md au discutat cu mai multe persoane, iar acestea au spus că și-au exercitat dreptul la vot și au ales „un viitor prosper și vremuri bune pentru R. Moldova”, transmite Ultimelestiri.md.
„Facem o dreptate în țară, pentru că ne-am săturat de atâta chin și necaz. Mă simt foarte bine, vreau și sora mea care e dincolo de Transnistria să trăiască fix așa ca mine, să nu mă duc în fiecare lună să o ajut pe ea. Vrem să fim o țară independentă, să fim noi stăpâni acasă, aș vrea foarte mult să ne întoarcem la viața care am avut-o. Am trăit foarte bine, am trăit la fabrici și uzini și mamele stăteau lângă copii”, a spus o femeie.
Întrebați ce își doresc de pe urma acestor alegeri, unii dintre ei s-au arătat confuzi și au spus că „nu știu”. În schimb, alți alegători au spus că au votat pentru Moldova și pentru vremuri mai bune.
„Să fie mai bine pentru oameni. Așteptăm vremea mai bună, asta vor arăta alegerile”, a spus un bărbat.
„Pentru dreptate. Vrem pace, pentru oameni simpli, nu pentru cei care stau acolo sus și-și umblă buzunarele”, a spus un alt bărbat.
Amintim că astăzi, 20 octombrie, cetățenii Republicii Moldova cu drept de vot sunt așteptați la urne pentru a alege președintele țării pentru următorul mandat de patru ani. Totodată, cetățenii sunt chemați să participe și la referendumul constituțional pentru a-și manifesta opțiunea față de perspectiva aderării țării noastre la Uniunea Europeană.
